BINE AȚI VENIT PE SITE-UL ȘCOLII NOASTRE!

Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a , 2019-2020

     NOU! Noile programe de examen pentru probele Evaluării Naționale a absolvenților clasei a VIII-a în anul școlar 2019-2020 pot fi consultate aici (fișier pdf)Acestea au fost aprobate prin ordinul de ministru nr. 4.115/10.04.2020.

     Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfașoară, anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul sa susțină examenul fără taxă.

   Media obținută la EN VIII este un criteriu esențial pentru admiterea în învățământul liceal.
 
   MAI MULTE INFORMATII AICI